Klub.Akva.SK
Klub.Akva.SK Úvodná strana
Klubová činnosť
Výsledky súťaží

Členovia klubu

Časopis "Akvárium"

Časopis
"nové Akvárium"


Chované ryby
Bezstavovce
Pestované rastliny
Klubová knižnica

Stanovy klubu
Orgány klubu
Prihláška
Darovanie 2% dane

klub@akva.sk

Prihlásenie


Zľavy pre členov poskytujú:


Naši priatelia:

Meno: Miroslav Šrol Chované ryby
Nick: invent Bezstavovce
Bydlisko: údaj iba pre členov Pestované rastliny
Telefon: údaj iba pre členov Moje knihy
Mail: údaj iba pre členov
Rok narodenia: 1942
Zameranie: Ozdoba bytu, relax - ryby: snaha o juhoamerický biotop , rastliny: skúšam čo sa ujme, aby to bolo pekné
Akváriá: Akvárium: 78 x 58,5 x 60 cm (d x š x v) - 270 l, zabudované medzi dvoma miestnosťami (obojstranné)

Začínal som ako viacerí otcovia dorastajúcich detí – keď dcéra chcela do paneláku psa, hoci aj malého. Ako najmenšie zlo ako splniť jej túžbu starať sa o živého tvora ma napadlo akvárium. Asi že som narodený v znamení raka, a tak mám rád vodný svet. Dcéra nás napokon presvedčila (aj dokázala), že to so psom myslí vážne a starostlivosť o akvárium zostala na mne. Začínal som s dvomi „zlatými“ rybičkami v malej elementke a cez 60-ku s rôznymi živorodkami som skončil pri 120 l spoločenskom akvárku. Samozrejmosťou bolo štúdium vtedy dostupnej literatúry (ktorá sa mi žiaľ nezachovala) a „konzultácie“ s mladším bratom, ktorý sa v tom čase tiež venoval akvaristike. Žiaľ okolnosti ma prinútili v r. 1989 prerušiť túto záľubu, ale túžba pokračovať nezanikla.

K akvaristike som sa vrátil po 20 rokoch (jún 2008), keď sa konečne zrealizoval dávno plánovaný a z rôznych dôvodov odkladaný projekt úpravy, resp. zariadenia bytu, ktorého súčasťou je aj pevné miesto pre akvárium – medzi predsieňou a obývačkou (bývalé dvere) z oboch strán viditeľné a zabudované v nábytku. Našťastie manželka ma v tomto podporuje (aj mi pomáha). Ja jej to oplácam pri starostlivosti o jej (nášho) psíka, ktorý mimochodom má aj svoj web: http://havanais.netlab.sk/ (z lásky k nemu som sa to naučil a vytvoril). Chystám sa spraviť aj pre rybičky. Skôr ich ale asi odprezentujem na www.akva.sk. No a takto máme ako dôchodcovia o „zábavu“ postarané.

Po tak dlhej dobe som samozrejme opäť začiatočník, a tak študujem, skúšam, robím chyby, opäť študujem, naprávam – chce to veľkú trpezlivosť. Našťastie je dosť možností na získanie informácií (internet). Som častým návštevníkom www.akva.sk. Škoda len, že je tam (na internetových fórach) veľa balastu. Mladí sa namiesto hľadania stále znova pýtajú na to isté a skúsenejší väčšinou trpezlivo odpovedajú.

Snažím sa teda zatiaľ o menej náročné osadenstvo akvária. Prioritu má dobrý dojem (estetika) a pohoda, pozorovanie života pod vodou. Neplánujem množenie rýb, aj keď poteší, ak sa spontánne objavia malé, a najmä ak niekoľko z nich aj odrastie. Zatiaľ sa podarilo prežiť šiestim „kakadkám“ bez môjho osobitného pričinenia. Zrejme to svedčí o relatívne zdravom „životnom prostredí“.

Nadchla ma činnosť KLUB.AKVA.SK, zatiaľ poznám časopis a akvapodujatia v Bratislave. Je obdivuhodné, že aj v dnešnej dobe existuje toľko zanietených a aj obetavých ľudí. Doteraz som ich spoznával len virtuálne – cez internet. Teším sa, že ako člen klubu ich budem môcť spoznať aj osobne pri výmenách skúseností.