Klub.Akva.SK
Klub.Akva.SK Úvodná strana
Klubová činnosť
Výsledky súťaží

Členovia klubu

Časopis "Akvárium"

Časopis
"nové Akvárium"


Chované ryby
Bezstavovce
Pestované rastliny
Klubová knižnica

Stanovy klubu
Orgány klubu
Prihláška
Darovanie 2% dane

klub@akva.sk

Prihlásenie


Zľavy pre členov poskytujú:


Naši priatelia:

Meno: Martin Haláč Chované ryby
Nick: Roger Bezstavovce
Bydlisko: údaj iba pre členov Pestované rastliny
Telefon: údaj iba pre členov Moje knihy
Mail: údaj iba pre členov
Vek: 30
Zameranie: Biotopové akvária
Akvária: 294 l, 180 l, 2 x 72 l, 2 x 25 l, vytieračky

S akvaristikou som začal okolo šiesteho roku môjho života, keď som sa neviem akou náhodou dostal k sovietskej knižke „Kde dúhy žijú, rybky v akváriu“, pravdepodobne mi ju kúpila mama. To som sa stal pasívnym akvaristom, nemal som akvárium, nič som nechoval, ale často som si v tej knižke listoval a pozeral obrázky, keď som sa naučil čítať, tak som si prečítal aj niečo o tých rybkách, boli to krátke rýmované štvorveršia. :-)

Ďalším medzníkom v mojom akvaristickom živote bola 10 litrová elementka, ktorú mi spolu s párikom gupiek a dvoma kusmi Cryptoryne sp. kúpil krstný otec, tiež akvarista, ktorý v tej dobe mal pár väčších nádrží, v ktorých odchovával rajovce, betty, guramy a.i. Mal som asi 8-9 rokov a na Vianoce som od rodičov dostal knižky : Černý a Topercer: „Chováme akváriové ryby“ a Stanislav Frank: „Akváriové ryby“. To bol absolútny zlom v mojom chovateľskom živote, tie knihy som hltal očami a túžil som po všetkých rybách, ktoré som videl na krásnych farebných obrázkoch. Dnes viem tie knihy naspamäť a vďačím pánom autorom za to, že dodnes je akvaristika mojím najväčším koníčkom. Gubky sa mi samozrejme behom par týždňov rozmnožili a ja som sa stal ozajstným akvaristom! Potom som prechádzal rôznymi obdobiami a skúšal som chovať všetko, čo sa dalo zohnať v „zlatých“ časoch našej ČSSR – mečúňe, dania, rôzne mrenky, pancierníčky kovové, samozrejme skaláre, a všeličo iné. Prišli aj časy, keď som nevlastnil žiadne akvárium, hlavne, keď som býval na stredoškolskom, neskôr vysokoškolskom internáte, ale tie časy sú už za mnou a znovu som sa naplno ponoril do tej našej vodnej záľuby.

Momentálne sa zaoberám chovom juhoamerických sumcovitých rýb, hlavne z čeľadí Loricariidae a Callichthyidae, ale zaujímajú ma aj iné juhoamerické ryby - tetry, cichlidy, kaprozúbky, sladkovodné raje, juhoamerické nožovité ryby, divoké živorodky, v podstate všetko, čo sa vyskytuje v povodí riek Orinoco a Amazonka. Z tejto oblasti pestujem aj rastliny, najviac zastúpené sú v mojich akváriách rastliny rodu Echinodorus.

Mojim hlavným akvaristickým predsavzatím je ísť si naloviť ryby na Rio Negro ;-)